Papírové betlémy

Papírové betlémyZmenšené betlémy byly vždy tradiční součástí vánoční výzdoby každé domácnosti. Kdo si netroufl na ručně vyřezávané dřevěné betlémy, vzal zavděk alespoň těmi papírovými.

Výjev zobrazující Svatou rodinu nalézá v menším či větším provedení své místo na čestném místě domácnosti. Čerstvě narozený Ježíšek, obklopený svými rodiči, Pannou Marií a svatým Josefem, leží v senem obložených jesličkách. V pozadí vše sleduje vůl a oslík. Návštěvníci, pastýři a především Tři králové jim přinášejí bohaté dary. Anděl nad chlévem provolává "Sláva na výsostech Bohu a na zemi pokoj lidem dobré vůle", nad celou scénou prolétává Betlémská hvězda.

Papírové betlémy se začaly vyrábět již v polovině 19. století. Z potištěného archu s velmi jednoduchými nákresy postaviček si každý s pomocí nůžek a lepidla mohl postavit svůj betlém, pomáhaly i děti. Velkou změnu v detailním propracování papírových betlémů zaznamenal Mikoláš Aleš, od kterého pochází snad nejznámější český betlém. Další známí autoři papírových betlémů jsou např. Josef Wenig, Josef Lada či Marie Fischerová-Kvěchová. Největším vystřihovacím betlémem je Valašský betlém dlouhý 3,65 metru.

Návrhy papírových betlémů nabízených v našem eshopu pocházejí již z přelomu 19. a 20. století a odrážejí tehdejší zvláštní kouzlo grafiky. Tyto modely jsou velmi jednoduché, avšak kresba reflektuje úsilí a dovednost umělce, který měl osm až dvanáct kamenných gravírovacích desek na každý motiv určených k tomu, aby přesně odpovídaly různé barvy.

Kontaktní formulář


Uděluji souhlas se zasíláním nabídek dle GDPR. Celé znění souhlasu a možnosti zrušení souhlasu naleznete ZDE.


captcha

Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

ve všech produktech